Wyburzanie bez udaru – czym się różni od tradycyjnych?

wyburzenia bez udaru gdynia

W branży budowlanej takie terminy jak rozbiórki, wyburzenia czy demontaż są traktowane jako synonimy, ze względu na fakt, iż ich skutkiem jest zawsze likwidacja obiektu, choć w prawie budowlanym funkcjonuje pierwszy termin. Ma on swoje korzenie w czasach, gdy większość domów można było faktycznie rozebrać z uwagi na wykonanie z drewna i cegieł. Wraz z upowszechnieniem betonu i żelbetu, taka metoda odeszła do lamusa, gdyż wspomnianych materiałów nie da się zniszczyć w inny sposób niż krusząc, rozcinając czy wysadzając w powietrze. Jeśli chodzi o współcześnie stosowane techniki, jedną z opcji jest chemiczne wyburzanie tzw. Dynacemem. Na czym polega cały proces?

Czym jest Dynacem?

Pod tym pojęciem kryje się bezwybuchowy materiał, za pomocą którego można przeprowadzić nie tylko chemiczne wyburzenia, ale również rozkruszyć i rozsadzić zarówno beton, jak i żelbet oraz skały. Dochodzi do tego w momencie, gdy materiał zaczyna pęcznieć. Następnie Dynacem rozsadza beton i konstrukcje oraz uwalnia zbrojenie. Co istotne, całość odbywa się w sposób bezgłośny. Jednym narzędziem w jakie trzeba się zaopatrzyć jest wiertarka. Jak dokładnie przebiega cały proces?

  • Pierwszym krokiem jest wywiercenie otworów w konstrukcji, którą chcemy rozsadzić.
  • Kolejnym krokiem jest wymieszanie Dynacemu z wodą w osobnym naczyniu, a następnie wlanie mieszanki do wykonanych wcześniej otworów.
  • W krótkim czasie mieszanka zaczyna pęcznieć, czego skutkiem jest rozerwanie i kruszenie wymienionych wyżej materiałów.

Ostateczne efekty są w dużej mierze zależne od sposobu rozmieszczenia otworów. Z tego względu, warto wcześniej dokładnie zaplanować cały proces. Wyburzenia za pomocą Dynacemu pozwalają na rozkruszenie betonu zarówno na duże, jak i małe kawałki. Oprócz tego, można w taki sposób rozmieścić otwory, aby możliwe było łatwe przetransportowanie materiałów.

Dlaczego warto zdecydować się na wyburzanie bez udaru?

Opisywana metoda ma wiele zalet. Przede wszystkim, możemy liczyć na znaczne przyspieszenie całego procesu. W porównaniu do kucia młotem, pękanie materiałów następuje nawet kilka razy szybciej. Kolejną bardzo ważną zaletą jest brak hałasu, spalin oraz wibracji, dzięki czemu Dynacem może być używany w wielu różnych miejscach, nawet jeśli w bliskiej okolicy znajdują się inne obiekty. To zatem znakomita opcja wszędzie tam, gdzie zarówno hałas, jak i wibracje są niedozwolone. Wykorzystując opisywaną mieszankę nie trzeba angażować ciężkich maszyn oraz innego typu sprzętu, co pozwala na znaczne ograniczenie kosztów oraz zmniejszenie nakładu pracy. O jakich zaletach warto jeszcze wspomnieć?

  • Wyburzenia tego typu pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia energii, co również przekłada się na redukcję kosztów. Sporym ułatwieniem jest także brak konieczności wykonywania zabezpieczeń oraz posiadania uprawnień jak ma to miejsce w przypadku materiałów wybuchowych.
  • Bardzo ważną zaletą jest pełna kontrola nad całym procesem. Przejawia się to nie tylko w możliwości nadzorowania przebiegu pęknięć, ale jednocześnie możliwości kruszenia tylko w wybranych strefach, zgodnie z wytyczonymi liniami.

Dynacem nie generuje zapylenia, ognia czy trujących gazów, nie trzeba też obawiać się fruwających odłamków, dzięki czemu opisywana metoda wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Opisywany materiał posiada Atest Higieniczny Państwowego Zakładu Higieny. To zatem dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie posiadają specjalistycznego sprzętu oraz chcą przeprowadzić cały proces w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Źródło: https://www.dynacem.pl/?gclid=CjwKCAiA9tyQBhAIEiwA6tdCrJtTYyD6puNnvYN7E96xl9libgZJpaepY8HhqABFoTLrGo-CwZv3IBoCL1EQAvD_BwE