Technika diamentowa – największe zalety

wiercenie w betonie trójmiasto

Jedną z najbardziej popularnych obecnie metod obróbki betonu jest technika diamentowa. Materiał słynie ze swojej wytrzymałości oraz twardości, co przekłada się na stabilność konstrukcji. Z drugiej strony, wykonywanie w nim odwiertów czy cięcie nie należą do łatwych czynności. Pojawienie się opisywanej techniki w branży budowlanej zrewolucjonizowało cały proces. Wraz z możliwością wykorzystania nowoczesnych wierteł i pił zawierających elementy pokruszonego diamentu, szybkość oraz poziom trudności realizowania prac znacznie się zmienił. Jakie są najważniejsze zalety techniki diamentowej?

Podstawowe informacje na temat metody obróbki betonu

Diament to najtwardszy minerał na naszej planecie. Jego cenne właściwości są wykorzystywane w wielu branżach. Narzędzia pokryte drobinkami są znacznie mocniejsze i wytrzymalsze w porównaniu do zwykłych modeli. To z kolei przekłada się na poprawę jakości pracy oraz ułatwienie obróbki betonu. Oprócz tego, nie trzeba dodatkowo używać siły fizycznej operatora, co jest konieczne w przypadku używania klasycznego sprzętu.

Główne zalety techniki diamentowej

Jedną z bardziej istotnych korzyści jest możliwość wszechstronnego wykorzystania opisywanej metody. Ze względu na swój charakter, technika diamentowa może być z powodzeniem stosowana podczas prowadzenia prac w obiektach zabytkowych, mieszkalnych, a także w halach, magazynach, przy mostach oraz kominach. Wynika to przede wszystkim z braku inwazyjności, która niestety charakteryzuje np. metodę udarową. Bazując na narzędziach pokrytych drobinkami diamentu nie trzeba obawiać się drgań i naprężeń. Dzięki temu, ryzyko przypadkowego uszkodzenia konstrukcji jest zminimalizowane. Korzystając z metody udarowej, pojawiają się silne drgania. W efekcie, istnieje zagrożenie mikropęknięciami, które negatywnie wpływają na konstrukcję budynku i mogą ją uszkodzić. Jest to zatem niebezpieczne zarówno dla pracowników, jak i samego obiektu.

  • Bardzo ważną korzyścią jest również brak zapylenia. Niestety, bazując na takich sprzętach jak młotowiertarki czy młoty wyburzeniowe, ilość pyłu unosząca się w powietrzu jest ogromna. Ten z kolei stanowi spore niebezpieczeństwo dla wszystkich osób pracujących na budowie. Ich wdychanie może skutkować różnego rodzaju schorzeniami układu oddechowego, innymi chorobami, a także mechanicznym uszkodzeniem błon śluzowych. Technika diamentowa nie generuje zapylenia, dlatego też jest znacznie bezpieczniejszą opcją. Co więcej, można cieszyć się czystszymi pomieszczeniami po zakończeniu wszystkich czynności.
  • Niezwykle istotny jest precyzyjny charakter prac. Wynika to z faktu, iż diament jest najtwardszym materiałem i bez trudu radzi sobie z betonem czy kamieniem. Co za tym idzie, osoby obsługujące narzędzia są w stanie wykonać wszystkie otwory, zgodnie z zaplanowaną wielkością. Nie trzeba ponadto obawiać się nierównych krawędzi czy kruszenia się materiału. Istnieje też możliwość wykonywania otworów wyróżniających się niestandardowymi rozmiarami.

Technika diamentowa nie generuje dużego natężenia hałasu, co niewątpliwie wpływa na podwyższenie komfortu pracy. Wykorzystanie tej metody jest zasadne zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na czasie i szybkich postępach na budowie. Jest polecana również jeśli mamy do czynienia z mocno skomplikowanymi odwiertami, które trzeba wykonać w trudno dostępnych miejscach.