Technika diamentowa – na czym polega?

vimess o nas

Jedną z metod obróbki materiału takiego jak beton, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym jest technika diamentowa. Jej zastosowanie pozwala na znaczne przyspieszenie prac, co jednocześnie przekłada się na zmniejszenie kosztów oraz zwiększenie wydajności wykonywanych robót. Sam beton jest bardzo twardym materiałem, który jednocześnie wyróżnia się ogromną wytrzymałością. Wykorzystanie techniki diamentowej to zatem świetne rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać zamierzone efekty.

Podstawowe informacje na temat wiercenia w betonie techniką diamentową

Opisywana metoda ma wiele zalet, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnego wiercenia. Przede wszystkim jest znacznie bardziej uniwersalna i może być z powodzeniem używana również do innych twardych materiałów, takich jak cegły czy kamień. Jedną z najważniejszych korzyści, zwłaszcza dla osób, które zajmują się wykonywaniem tego typu czynności jest brak zapylenia. Wpływa to zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort pracy, a jednocześnie ogranicza częstotliwość robienia przerw. Oprócz tego, po zakończeniu prac, pomieszczenie nie będzie wymagało tak intensywnego sprzątania. Pył jest szczególnie niebezpieczny dla układu oddechowego, a długie przebywanie w zapylonym otoczeniu może skutkować jego chorobami.

Bardzo istotną korzyścią jest też brak drgań oraz naprężeń. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście prac wykonywanych w obiektach zabytkowych. Technika diamentowa jest w pełni bezpieczna i nie wpływa negatywnie na konstrukcję budynku. Nie trzeba się zatem martwić, że zostanie ona w jakikolwiek sposób naruszona, nawet jeśli odwierty będą mieć większą średnicę.

Można też liczyć na znaczną redukcję hałasu w porównaniu do tradycyjnych metod. To z kolei pozwala na wykorzystywanie opisywanej metody w praktycznie każdym miejscu. Same odwierty mogą być wykonywane do 1200 mm. Technika diamentowa umożliwia wiercenie pod różnym kątem, co przekłada się na możliwość zrealizowania nawet niestandardowych zleceń. Jeszcze inną opcją jest cięcie, szlifowanie oraz frezowanie.

Duże znaczenie ma ponadto bardzo precyzyjny charakter pracy. Jest to bezpośrednio związane z tym, iż diamenty są najtwardszymi materiałami jakie są dostępne, dzięki czemu bez problemu radzą sobie z betonem oraz kamieniem. To przekłada się na możliwość uzyskania dokładnie takich otworów, na jakich nam zależało, z regularnymi krawędziami. Jednocześnie nie trzeba obawiać się kruszenia materiału.

Jak przebiega wiercenie?

Technika diamentowa opiera się na wykorzystaniu urządzeń posiadających tarcze pokryte pyłem diamentowym. To właśnie on gwarantuje precyzję oraz możliwość poradzenia sobie z każdym materiałem. Oprócz tego, jest odporny na wysokie temperatury, co ogranicza konieczność przerywania wiercenia. Wiele firm korzysta z tzw. cięcia na mokro. Podczas wiercenia, urządzenie jest chłodzone wodą, dzięki czemu prace przebiegają bardzo sprawnie. Tego typu sprzęty charakteryzują się też dłuższą żywotnością i mniejszym ryzykiem awarii.

Opisywana technika służy do wykonywania odwiertów zarówno w budynkach o charakterze zabytkowym, mieszkalnym, w halach, magazynach, mostach oraz kominach. Sprawdza się w trakcie prac modernizacyjnych, remontowych oraz w trakcie budowy nowych obiektów. W porównaniu do tradycyjnej metody udarowej, opisywana technika jest znacznie mniej inwazyjna. Z uwagi na znacznie większą szybkość pracy, możliwe jest też realizowanie nawet sporych i skomplikowanych zleceń w znacznie krótszym czasie.